طراحی دکوراسیون داخلی بر اساس اصول فنگ شویی

طراحی دکوراسیون داخلی یک هنر مهندسی است که می تواند از یک فضا با ابعاد و هندسه مشخص، سطوح مختلف آسایش، امنیت و آرامش را به ارمغان بیاورد. در این مقاله سعی شده است که با استفاده از اصول فنگ شویی، نکاتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی در آپارتمان ارائه شود. به طور خلاصه، تفکر اصلی هنر فنگشویی راکد نماندن انرژی در یک محل است، این فرهنگ را می توان به طراحی معماری از عناصر جز گرفته تا عناصر کل تعمیم داد. در این مقاله ابتدا به مفاهیم پایه فنگ شویی پرداخته شده است، که مطالب اصلی این قسمت برگرفته از “کتاب فنگ شویی برای زندگی در آپارتمان نوشته ی ریچارد وبستر و ترجمه ی محمد قراچه داغی” می باشد و در ادامه آن به نکاتی ساده و تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی پرداخته شده است.

مفاهیم اولیه ی فنگ شویی
واژه ی فنگ شویی در زبان چینی به معنای «باد و آب» است. واژه “چی”، در فلسفه فنگ شویی، نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد « شنگ چی» یا «انرژی حیاتی» نامیده می شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است. اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که « شا چی» یا همان «شا» نامیده می‌شود.
در واقع ، استفاده از فنگ شویی برای تصحیح جزییات و هرچه بهتر کردن محیط خانه به کار گرفته می شود. هنگامی که این جزییات تصحیح شوند در مسیر یک زندگی رضایت بخش ، شاد و پربرکت قرار خواهید گرفت.
انعطاف پذیری فنگ شویی باعث می شود که این هنر با تمامی سبک های دکوراسیون داخلی سازگاری داشته باشد بعلاوه رفع انباشتگی ، پاکسازی ، جریان یافتن انرژی مثبت و خلق فضاهای با کیفیت مھمترین اصل در فنگ شویی است .

پنج عنصر تاثیرگذار در فنگ شویی

در فنگ شویی از پنج عنصر سنتی طالع بینی چینی یعنی آتش ، خاک ، فلز، آب و چوب استفاده ی فراوانی می شود و تمام اشیا و پدیده های جهان با یک یا چند عدد از این عناصر پنج گانه مرتبط شناخته می شوند.
براساس ستاره شناسی چینی ، نمودار هر انسان حاوی همه یا اکثر این عناصر است زیرا ساعت ، روز و تاریخ تولد هر فرد در ارتباط با عناصر مختلف است.

آتش :
رنگ : قرمز
جهت:جنوب
عنصر آتش فعال ، الهام بخش و فهیم است. در عین حال این عنصر برانگیزنده، اشتیاق انگیز و زیرک محسوب میشود.اشخاصی که عنصر آن ها آتش است، در زندگی خود احتیاج فراوانی به تنوع دارند.اگر آپارتمان شما از شکل مثلث تبعیت میکند یا در آن زوایای تند و گوشه های تیزی وجود دارد، وابسته به عنصر آتش است.
خاک:
رنگ: زرد
جهت : مرکز
خاک قابل اتکاء ، صمیمی ، وفادار و مهربان است. خاک از پذیرش مسئولیت لذت می برد و محکم و با ثبات عمل می کند. انسانهای مرتبط با عنصر خاک از رسیدگی و کمک به دیگران لذت می برند. اگر ساختمان محل سکونت شما چهارگوش و کم ارتفاع است ، از عنصر خاک تبعیت می کند.

فلز:
رنگ: سفید و طلایی
جهت : غرب
فلز بدون شک مرتبط با وفور نعمت و موفقیت های مادی است. در عین حال ، این عنصر را با وضوح تفکر و توجه به جزییات نیز در ارتباط می دانند. اشخاص دارای عنصر فلز از برنامه ریزی لذت برده و بیشترین بهره وری را در محیط های زیبا و آراسته از خود نشان می دهند. اگر شکل ساختمان مسکونی شما دارای خطوط منحنی و گرد است، آن را دارای شکل فلز تلقی می کنند.

آب:
رنگ: سیاه و آبی
جهت: شمال
آب مرتبط با فعالیتهای اجتماعی ، ارتباطات و حکومت متعالی است و تیزهوش و حساس به شمار می رود. انسانهایی با عنصر آب به مسائل عرفانی علاقه مند بوده و از یادگیری لذت می برند. اگر آپارتمان شما شکلی نامنظم دارد و احتمالا در چند مرحله ساخته شده است واجد شکل آب محسوب می شود.

چوب:
رنگ: سبز
جهت : شرق
چوب خلاق ، تقویت کننده ، طرفدار خانواده ، و منعطف است. این عنصر با رشد نیز ارتباط دارد. و انسان هایی با عنصر چوب از رویارویی با مشکلات لذت می برند. اگر ساختمان محل سکونت شما بلند مرتبه است ، از شکل چوب تبعیت می کند .

طراحی داخلی آپارتمان بر اساس اصول فنگ شویی

طراحی و تغییر دکوراسیون در داخل آپارتمان به مراتب امکان پذیر تر از خارج آن است از این رو اهمیت فنگ شویی در طراحی دکوراسیون داخلی و تاثیر آن در جریان یافتن انرژی در ساختمان انکار ناپذیر و قابل توجه است.

ورودی:
ورودی هر فضا در واقع کارت دعوتی برای ورود و کشف آن فضا محسوب می شود ، بنابراین باید قبل از هر چیز خاصیت دعوت کنندگی در آن رعایت شود. ورودی باید روشن ، جذاب و دلباز طراحی شود. در طراحی دکوراسیون داخلی راهروی ورودی میتوان از شلف های دیواری ، کمد ، جا کفشی ، آیینه و قاب های عکس نیز استفاده کرد.
از آنجایی که بیشترین مقدار چی (انرژی مثبت) از ورودی آپارتمان داخل می شود ، طراحی یک ورودی مناسب موجب جذب و جریان هر چه بیشتر نیروی چی به داخل میشود ، به همین دلیل ورودی باید نورپردازی مناسب و خاصیت پذیرندگی داشته باشد .

آشپزخانه :
آشپزخانه از مهم ترین فضاهای یک آپارتمان شناخته میشود، بنابراین فنگ شویی دکوراسیون آشپزخانه اهمیت ویژه ای داشته و موجب جریان یافتن انرژی مثبت در کل خانه نیز می شود.
محل اجاق گاز( فر یا مایکروویو) در آشپزخانه باید به گونه ای تعیین شود که آشپز بتواند اشخاصی را که به این مکان وارد می شوند ببیند و کار کردن آشپز در حالی که پشت وی به سوی در ورودی باشد نیز نامناسب است. در صورت وجود چنین استقراری ، اگر امکان جابه جایی اجاق وجود ندارد، یک راه حل ساده نصب آیینه ای در کنار یا بالای اجاق است. نصب آیینه از یک سو به آشپز امکان دیدن افرادی را که به آشپزخانه وارد میشوند را میدهد و از سوی دیگر به صورت مجازی مقدار غذا را دو برابر میکند. اجاق نباید در مقابل در ورودی آپارتمان ، دستشویی و یا در اتاق خواب اصلی قرار گیرد.

اجاق باید همیشه تمیز و به درستی کار کند . در فنگ شویی هر وسیله ای که به صورت ناقص کار کند ، آزار دهنده و مولد چی منفی به شمار می آید.
محل کف شور و لوله های فاضلاب در حمام و آشپزخانه نباید در معرض دید قرار گیرند. زیرا آب در فنگ شویی نماد ثروت است و مشاهده ی ناپدید شدن آن در فاضلاب مناسب نیست.
طبیعتا فضای آشپزخانه باید روشن و پرنور باشد تا چی را به داخل این محل بکشاند. حضور چی در آشپزخانه ، در ارتقاء کیفیت غذا و حال افرادی که در این محل کار می کنند نیز تاثیرگذار است.

ناهار خوری:
محل ناهار خوری باید به آشپزخانه نزدیک و تا حد امکان از در ورودی آپارتمان دور باشد. فضای ناهار خوری باید از وسعت کافی برخوردار باشد تا بتوان پس از صرف غذا به راحتی و بدون برخورد با دیوار یا سایر مبلمان از پشت آن برخاست. حضور هر گونه مبلمانی تا جایی که مزاحم رفت وآمد و حرکت کسانی که در پشت میز می نشینند ، نباشد در محل ناهار خوری بلامانع است.
میزهای گرد ناهار خوری مشوق صحبت و گفت و گو هستند، اما استفاده از میزهای مربع ، مستطیل ، بیضی و هشت ضلعی نیز برای ناهار خوری مشکل ساز نیستند و انتخاب نوع میز ناهار خوری بستگی به تم دکوراسیون داخلی فضا و سلیقه ی افراد دارد.
نصب آیینه ها از دو جهت در ناهار خوری مثبت تلقی می شود. از یک طرف فضا را بزرگ تر جلوه می دهند، و از طرف دیگر با دو برابر کردن مقدار غذا ، حس برخورداری از وفور نعمت را به اشخاص القاء می کنند.
اتاق ناهارخوری باید از روشنایی کافی برخوردار باشد تا چی را برای ورود به درون تشویق کند. روشن کردن میز ناهارخوری با شمع زیبا و بدون اشکال است. اتاق ناهار خوری باید دلباز و پذیرا باشد و این حالت از نظر مهمانان شما بسیار خوشایند است.

نشیمن:
اهمیت اتاق نشیمن به واسطه ی استفاده افراد خانواده از این محل برای تجمع ، استراحت و گفت و گو است و به همین دلیل این فضا باید راحت و در عین حال جذاب باشد.
نشیمن باید منعکس کننده ی روحیات و علایق متفاوت ساکنان خانه باشد. در قفسه های کتابخانه میتوان کتابهای مورد علاقه ی اعضای خانواده را قرار داد و عکسها و مدارک تحصیلی آنها را بر روی دیوار نصب کرد یا زیر شیشه ی میز گذاشت. اگر یکی از اعضای خانواده به گردآوری کلکسیون شی خاصی علاقه دارد ، بهترین محل برای ارائه آن اتاق نشیمن است.
مبلمان نشیمن نیز باید منعکس کننده ی شخصیت ساکنان خانه باشد و در عین راحتی ، با ابعاد اتاق تناسب داشته باشد.

اتاق خواب:

در فضاهای مسکونی علاوه بر آشپزخانه که قلب تپنده ی خانه محسوب میشود ، اتاق خواب نیز یکی از شریان های حیاتی خانه می باشد و با توجه به اینکه زمان زیادی از شبانه روز برای خواب ، مطالعه ، کار و… در این محل سپری می شود بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نکته ی مهمی که در مورد محل استقرار اتاق خواب در طراحی داخلی باید رعایت شود قرارگیری آن در بخش آرام و بی سرو صدای خانه است که ترجیحا از وروودی اصلی خانه دور باشد و همچنین محل اتاق خواب نورگیری خوبی نیز داشته باشد.

در طراحی داخلی اتاق خواب بهتر است در ورودی آن در یک فضای نیمه خصوصی باز شود و مستقیما رو به ورودی اصلی یا آشپزخانه و سایر فضاها نباشد تا به این ترتیب امنیت و آسایش فرد فراهم گردد.
در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب ، تختخواب نقطه ی عطف طراحی محسوب میشود و بعد از تعیین محل قرار گیری آن بقیه ی مبلمان متناسب با آن چیده میشوند. طبق اصول فنگ شویی محل تختخواب باید به نحوی باشد که هنگامی که فرد دراز میکشد بتواند بر ورودی اتاق خواب تسلط بصری داشته باشد و ورود افراد به داخل اتاق را ببیند و در عین حال قرار گیری تخت درست رو به روی در ورودی هم مناسب نمی باشد.
قسمت سر تخت نیز بهتر است مماس با دیوار باشد طبق اصول فنگ شویی تکیه دادن تخت به یک قسمت از دیوار موجب القای حس امنیت نیز میشود.
در انتخاب محل استقرار ” تختخواب” به عنوان عنصر شاخص در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب باید به حفظ تعادل بصری در کلیت اتاق ، زیبایی ، تناسب و راحتی توجه نمود.
استفاده از آیینه در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق خواب علاوه بر زیبایی و ابهت بخشیدن به فضا ، کاربردی نیز می باشد .برای مثال ممکن است در اثر نوع طراحی اتاق خواب ناچار به قرار دادن تختخواب در محلی شویم که ورود اشخاص به داخل اتاق به راحتی دیده نشود درین صورت میتوان از آیینه بهره جست و با نصب آن در محل مناسب ، تسلط به ورودی را تا حدودی ممکن ساخت .
اگرچه پنجره برای ورود هوای تازه و نور طبیعی به اتاق خواب ضروری است اما موقعیت تختخواب نسبت به پنجره نباید به گونه ای باشد که فرد در معرض تابش مستقیم نور خورشید و کوران هوا قرار گیرد.
در بسیاری از فضاهای مسکونی اتاق خواب علاوه بر خواب و استراحت ، محلی برای مطالعه و کار نیز محسوب می شود که درین صورت طراحی دکوراسیون داخلی آن اهمیتی دو چندان می یابد و استفاده از اصول فنگ شویی درین طراحی موجب جریان یافتن چی (انرژی مثبت) در فضای اتاق شده که افزایش انگیزه ی کاری ، خلاقیت ، نشاط ، اشتیاق و تحرک را به دنبال دارد.

سرویس های بهداشتی

توالت:
سرویس های بهداشتی در صورت امکان باید به گونه ای طراحی شوند که در معرض دید نباشند (براساس اصول فنگ شویی نیز این مکانها تولید کننده ی شار یا چی منفی هستند ) و همچنین درب آنها مقابل فضاهای اصلی خانه مانند نشیمن یا آشپزخانه قرار نگیرد . فضای توالت باید در جوار یکی از دیوارهای خارجی آپارتمان استقرار یابد، اگر فضای توالت در مرکز آپارتمان قرار گیرد ، باعث تولید چی منفی و پراکندگی آن در تمامی قسمت های آپارتمان خواهد شد.

در طراحی داخلی خانه های امروزی معمولا یک سرویس بهداشتی جداگانه جهت استفاده ی مهمان ، نزدیک به در ورودی آپارتمان در نظر گرفته می شود.

حمام :
این بخش از خانه نباید از در ورودی آپارتمان دیده شوند و درِ حمام نیز نباید مستقیما رو به فضاهایی مانند آشپزخانه یا نشیمن باز شود. قراری گیری حمام در مرکز خانه نامناسب بوده و از نظر اصول فنگ شویی نیز موجب پخش و پراکندگی انرژی منفی در کل خانه می شود.

حمام باید به اندازه ی کافی روشن و از تهویه مناسب برخوردار باشد. استفاده از رنگهای ملایم و هماهنگ با رنگهای سایر قسمتهای خانه ، در متعادل کردن فضای حمام موثر است. بدیهی است که حمام را باید بسیار تمیز نگه داشت و لوله ها و شیرهایی که چکه می کنند را فورا تعمییر نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *