دکوراسیون داخلی عبارت است از :
هنگامی که ما در حال تزیین برای خانه خود خود هستیم درباره چیدمان مبلمان منزل فکر می کنیم و نقشه می کشیم در واقع دکوراتور خانه خود هستیم و نقش آن را خود به عهده گرفته ایم. به هر تقدیر دکوراسیون داخلی مثل سایر هنرها ، دارای سبک و ریزه‌کاری‌های متفاوتی است که براساس سلیقه‌ها و نیازهای دوران، دستخوش تغییر می‌شوند.
طراحی داخلی که عنوان یک حرفه ،یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده ، بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است .ما بیشتر عمر خود را در فضاهای داخی بناها سپری می کنیم حال در خانه یا درمحل کار یا در هر مکان سر پوشیده دیگر . این فضا ها محیطی را ایجاد می کنند که پاسخگوی نیاز های اساسی ما نظیر نیاز به سرپناه بوده و بسیاری از فعالیت های ما در آن صورت می گیرد .شایان ذکر است که آنچه به یک بنا روح زندگی می بخشد فضای داخی آن و دکوراسیون آن می باشد والا یک ساختمان به خودی خود یک بنای ساده ،سرد و بی روح است که با رنگ ها ، نور پردازی و دیگر المان های دکوراسیون به خود رنگ می گیرد و هویت پیدا می کند .
بنابراین می توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف تأثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت های ما در آن دارد و از طرف دیگر نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تأثیر قرار می دهد. بر این اساس، هدف طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت¬سازی زندگی در آن است. فضای معماری بدون طراحی داخلی یا اصلاً قابل استفاده نیست و یا در صورت قابل استفاده بودن، کارآیی لازم و بهینه را نخواهد داشت.
طراحی داخلی زندگی همه مردم جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و تاثیرات آن در زندگی می توان به وضوح دید.از این جهت موضوع طراحی داخلی به هیچ وجه به قشر مرفه و پر درآمد جامعه خانه های آن چنانی نمی شود .دکوراسیون می تواند برای همه جامعه حتی اقشار کم در آمد هم مفید باشد .
اگر زندگی خود را بر پایه قناعت و ساده زیستی بنا کرده باشیم امکان زندگی راحت را در فضای ۴۰ یا ۶۰ متری آپارتمان فراهم کنیم ،طراحی داخلی یک ضرورت گریزی نا پذیر است .دکوراسیون داخلی به ما نشان می دهد که حتی یک فضای کوچک چطور می توان با کمترین وسیله بهترین طراحی داشت و از زندگی زیبای خود لذت برد .
طراحی و دکوراسیون داخلی در ارتباط مستقیم با ویژگی های روحی و روانی انسان قرار دارد ، بایستی برای رسیدن به این هدف مطلوب ، ویژگی های رفتاری انسانی در فضای داخلی زیستی اعم از عمومی و خصوصی، در طراحی به دقت مورد توجه قرار گیرد .

در طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار داریم:
کاربرد آن فضا و احساس و تاثیری که می خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد .طراحی داخلی طیف گوناگونی از عناصر و مولفه ها از قبیل فرم ، نور ، رنگ ، بافت ، کف ، سقف ، دیوار عناصر کارکردی و تزیینی و مبلمان را در بر می گیرد . این عناصر ابزارهای کار طراح هستند که همگی باید بطور هماهنگ و متناسب در یک طرح مرتبط و خوشایند قرار گیرند.
طراحی داخلی فضایی میان معماری و طراحی است یعنی به همان میزان که جنبه های کاربردی ،ساختاری و فنی مهم است ، طراحی تجسمی و جنبه ها بصری و زیبایی شناسانه نیز مهم است .از این رو طراحی داخلی اغلب در ردیف هنرهای تجسمی به حساب آمده است و برای موفقیت در آن، بایستی تا حد نسبتاً زیادی با عناصر و اصول طراحی تجسمی و مبادی سواد بصری آشنا بود.
اگرچه طراحی داخلی امروزه به عنوان یک تخصص شناخته شده و محدوده ی بسیار وسیعی را در بر می گیرد ، اما از آنجایی که این رشته در ارتباط مستقیم با فضای داخلی خانه و زندگی روزمره می باشد، شناخت الفبای طراحی داخلی و تبیین مبانی آن به زبان ساده برای عموم مردم و بویژه زنان خانه دار، به قابل فهم کردن آن و برخوردی علمی با این پدیده خواهد انجامید و در نهایت تأثیری عمیق بر کیفیت فضاهای زیستی جامعه ما خواهد داشت.

آیا تا کنون برایتان پیش آمده است که پیشینه هنر طراحی دکوراسیون برایتان مهم باشد؟

مطمئناً علاقه انسان به تزئین و آرایش محل زندگی‌اش امری تازه نیست حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی‌های دوران غارنشینی، سوای مسئله اطلاع‌رسانی، نقش تزئینی نیز داشته‌اند. به هر روی، هنگامی که در سال ۱۹۲۲، هاوارد کارتر (Howard Carter)، باستان شناس بریتانیایی، مقبره توتنخامون (Tutankhamen) را گشود؛ نقاب طلای خالص، جواهرات ظریف و اشیاء تزئینی که در کنار جسد و در داخل مقبره قرار داده شده بود، بینشی وسیع درباره چگونگی زندگی مصریان و علاقه آنان به تزئینات و طراحی را در اختیار محققان گذاشت که به نوبه خود آغازگر جستجویی دنباله‌دار و منجر به تجلی یافتن شکوه سبک اولیه مصری شد.
حفاری‌های اولیه نشان داد که حتی بی‌نواترین خدمتکاران مصری هم، لوازم روزمره خانه‌شان را تزئین می‌کرده‌اند، امری که براساس استاندارهای فعلی در خور توجه است اینكه مصریان هرگز به راحتی رازهای خود را برملا نمی‌کردند، به همین روی مشخص نیست که دقیقاً علاقه و انگیزه آنان برای طراحی از کجا سرچشمه گرفته است.فرضیه‌ها و استدلال‌های مستمری در این زمینه مطرح شده است. آنچه می‌دانیم این است که سبک‌های آغازین طراحی از مصر نشأت گرفته‌اند.

رومی‌ها اساتید مسلم طراحی بوده‌اند و هنوز هم از بسیاری جهات، خصوصاً در زمینه طراحی کلاسیک، سرآمد طراحان جهانند. علاقه وافرشان به اشیاء زیبا و سبک آسایش طلبانه‌شان در آثار به جامانده کاملا قابل ملاحظه است. آنها علاقمند بودند تا ثروت و موقعیت اجتماعی‌شان را به نمایش بگذارند و به زندگی مجلل و سبک پر زرق و برق تمایل داشتند. به دلیل موفقیت آنان در زمینه طراحی داخلی، حتی با معیارهای نوین هم هنوز در زمره بهترین‌های این هنر محسوب می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *